دوره های دکتری مدیریت کسب و کار DBA

دوره های MBA

دوره های DBA (دی بی ای) چیست؟

انواع مختلفی از مقاطع دکترا وجود دارد. اما اختصارات PhD و DBA دی بی ای به چه معناست؟ دکتری چیست؟ دوره های DBA چیست؟ تفاوت های اصلی بین دکترا وDBA  در چیست؟ در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

گذراندن دوره های DBA برای چه کسانی لازم است؟
آکادمی IQnet با سال‌ها تجربه در برگزاری دوره‌های مدیریتی در زمینه دوره های DBA یا مدیریت عالی کسب وکار فعالیت دارد.

DBA یا دی بی ای مخفف عبارت  «Doctorate of Business Administration» و به معنای «دکتری مدیریت حرفه‌ای کسب و کار» است.
با مطالعه این مطلب می‌توانید مطمئن شوید که گذراندن دوره DBA شایسته موقعیت فعلی و یا هدف شما در آینده هست یا خیر.

دی بی ای DBA چیست؟

دوره های DBA یا دوره مدیریت عالی کسب و کار، یکی ازبالاترین ابعاد آموزشی مدیریت برای مدیران تشکیلات است.
مدیران با طی کردن دوره دی بی ای یاد می گیرند که چطور و چگونه مدیریت کسب و کار خود را از شکل کلاسیک و استاد شاگردی به جهت مدیریت مدرن، رهبری و هدایت سازمان ترقی دهند.
در حقیقت مدیران با گذراندن دوره های DBA، موسسه خود را رهبری می‌کنند.
دوره دی بی ای در دست مدیران تجهیزات مختلفی قرار می‌دهد تا در تقابل با موقعیت های مختلف معقول ترین راه را انتخاب کنند و مناسب ترین تصمیم را بگیرند.
هدف دوره های DBA توسعه ی حدود دانش و آگاهی به‌ همراه توان افزایی مدیران است.
دوره دی بی ای با توجه به روش های اختصاری و عملیاتی مدیران را مقتدر می‌سازد تا در جوانب مختلف تجارت مانند: ایده‌پردازی، بازاریابی، تأمین منابع، طراحی، تولید، عرضه محصولات و خدمات، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، مالی، برنامه‌ریزی و هر فرآیندی در دستگاه که احتیاج به مدیریت و تدبیر داشته باشد را در سطح عالی ارشاد و رهبری کنند.

دکترای مدیریت کسب و کار (DBA) بالاترین مدرک کارشناسی ارشد در آموزش مدیریت بیزینس برای بازرگانی است. معرفی دوره های DBA در دانشگاه ها در نتیجه برآوردن نیاز مدیران و متخصصان ارشد برای به رسمیت شناختن رسمی مهارتها و دانش گسترده آنها در صنعت تجارت صورت گرفت.

دکترای مدیریت مدیریت کسب و کار را می توان در ادامه‌ی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار در بازرگانی (MBA) دانست. همانند MBA، بسیاری از دوره های DBA برای پذیرش به چندین سال تجربه مدیریت نیاز دارند. دوره های دی بی ای DBA بر کسب دانش بر اساس آخرین تحقیقات و نظریه های تجاری تمرکز دارد.

 دکتری حرفه ای مدیریت کسب و کار DBA ویژه دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر است.

دوره های DBA دی بی ای

 دوره های DBA با رویکرد کاربردی کردن علم مدیریت و پیاده سازی نظریه های مدیریتی در عمل برگزار می شود. مخاطبان این دوره نظریه های جدید مدیریتی را بررسی می کنند. مقالات و انتشارات جدید و مطرح مدیریتی را مطالعه می کنند و با تکیه بر دانش مدیریتی سعی در کاربردی کردن این دانش در فضای کسب و کار و حل بحران های مدیریتی با استفاده از آن دارند. در واقع رویکرد دوره های DBA نسبت به PhD تا حدودی عملی تر بوده و بیشتر به کاربرد نظریه های علمی در فضای کسب و کار توجه می کند.

علت اخذ مدرک DBA دی بی ای

مدرك دي بي اي DBA به شما در راه حل هايي بهتر كه براي حل مسائل استفاده مي كنيد كمك نموده و حل مسئله را راحت تر مي كند و در شما مهارت  تفكر را رشد و نمو مي دهد پس در اخذ مدرك آن شك و ترديد نداشته باشيد. مدرك DBA شما را با نظريه ها و به روز ترين تحقيقات آگاه مي سازد و از اطلاعات بازرگاني مطلع مي كند. و در انجام تحقيقات به صورت كمي و كيفي در دنياي كسب و كار آشنا مي نماید.

آموزش دي بي اي DBA شما را يك متخصص در حوزه خود معرفي کرده و نشان مي دهد و حتي درارتقاي مهارت ها مثل مهارت تصميم گيري و مديريت به شما كمك مي كند و شما را براي مراحل بالاتر در رسيدن به موفقيت هاي بزرگ و فرصت هاي زياد براي كار و شغل شما در مسیر مديريت آماده مي كند

اين مدرك شما را از افرادي كه داري مدرك و تحصيلات MBA هستند  متمايز مي كند.

تفاوت دوره های دی بی ای DBA و ام بی ای MBA

در نظر بسیاری از افراد تفاوت خاصی بین دوره های DBA و MBA نیست و بسیاری از افراد و سازمان ها این دو گواهی را یکی می دانند اما باید توجه داشته باشیم که تفاوت های محتوایی زیادی بین این دو دوره وجود دارد.

در دوره MBA با استفاده از متدها و روش های تثبیت شده و موفق مدیریتی روش های و ابزارهایی برای رفع مشکلات سازمان در اختیار مدیران و کارآفرینان قرار می گیرد. هدف دوره های MBA تربیت مدیرانی ماهر است که می توانند متدها و ابزارهای مدیریتی را به خوبی در راستای منافع و اهداف سازمان خود به کار گیرند. مدیرانی که از دوره های MBA بهره می برند از روش ها و تجربیات موفق دیگر سازمان ها نهایت استفاده را می برند و مهارت عملی خود را در مدیریت توسعه می دهند. در واقع دوره های MBA یک دوره عمومی مدیریتی با هدف ارتقای مهارت است.

حال آنکه در دوره های DBA عمده تمرکز و توجه بر روی تربیت مدیرانی است که بتوانند تئوری های روز مدیریتی را مطالعه و بررسی کنند، این تئوری ها و نظریه ها را تحلیل کنند، آنها را شرح و بسط دهند، آنها را با شرایط کسب و کار خود وفق دهند و سپس ابعاد جدیدی را به این نظریه ها و رویکردهای مدیریتی اضافه کنند. هدف دوره های DBA تربیت پژوهشگرانی است که به واسطه تجربیات ارزشمند مدیریتی که دارند و با تکیه به اندوخته های عملی و دیده های خود از فضای کسب و کار و مدیریت سازمان ها، به خوبی با نیازها و نواقص نظریه های مدیریتی آشنایی دارند. آنها با تکیه به این دانش و دید مدیریتی که دارند سعی میکنند نظریه ها و روش های جدید مدیریتی را بهبود و توسعه دهند. کاربرد اصلی دوره های دی بی ای DBA نیز پیاده سازی و مناسب سازی نظریه های علمی مدیریت برای استفاده در فضای واقعی کسب و کار است. در واقع دوره های دی بی ای DBA یک دوره تخصصی و حرفه ای یا پژوهشی با هدف ارتقای مهارت تحقیق و پژوهش کاربردی مدیران در کسب و کار است.

تفاوت مدرک دکترای مدیریت بازرگانی با دوره های DBA  

در واقع هم دی بی ای DBA و هم مدیریت بازرگانی بر روی کسب و کار و تجارت تمرکز دارند ولی این دو حوزه کاملا تمايز دارند و کسب و کار آن ها با یک دیگر متفاوت است.

دکترای مدیریت برای افرادی است که علاقه به کار کردن در دانشگاه دارند و در پی اخذ بیشتر مدارک دانشگاهی و تحصیلات عالی تر و در راه  کسب دانش می باشند. نکته قابل توجه دیگر مدرک دکترای مدیریت بازگانی است كه در واقع آن تحقيق محور است.

اما دی بی ای DBA تحقیق محور نیست و بر پایه دانش کاربردی است که کسب و کار مربوط به آن عملیاتی است و در مدیریت کسب و کار اثر دارد.

تفاوت دوره های DBA و PhD

اطلاق واژه دکترا به دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار (DBA) باعث می شود در اذهان شنونده شباهتی با دوره دکترای تخصصی PhD ایجاد شود. اما این دو دوره با هم تفاوت های زیادی دارند.

PhD از بالاترین مدارک تحصیلی است که می توان در دانشگاه ها به دست آورد. افرادی که دارای مدرک PhD هستند معمولاً مجاز به تدریس در دانشگاه می باشند. PhD یک دوره دکتری علمی یا مطالعات دکتری با مدت زمان معمول سه تا پنج سال است.

هدف دوره PhD ارتقا و توسعه تئوری های جدید علمی و قبض و بسط نظریه های موجود است. در این دوره متقاضیان مدت زیادی را صرف بررسی نقص ها و خلاهای تحقیقاتی می کنند و در یک زمینه مشخص به توسعه مرزهای علم می پردازند. خروجی و دستاورد دوره PhD تحقیقات علمی است که فضای کاری آنها فضای تئوری است و برای فضای عملی کسب و کار طراحی نشده اند. ورودی دوره های PhD نیز فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته های مدیریت هستند که در زمینه تحقیقات علمی و نگارش مقالات تجربه دارند؛ آنها با هدف ادامه دادن تحقیقات علمی خود وارد دوره PhD می شوند.


دوره های دی بی ای DBA یک و دو ساله 

با مدرک بین المللی صادره از وزارت علوم قابل ترجمه رسمی با تایید دادگستری و وزارت خارجه یا توف اینترنشنال TUV international با رجیستر و قابلیت استعلام و رهگیری

 دوره های دی بی ای DBA یک مدرک معادل با دکترا با رویکردی تحقیق و پژوهشی می باشد که تمرکز آن بر شیوه های کاربردی و مهارت در زمینه تجارت و کسب و کار است. سطح دوره دی بی ای DBA که پس از دوره MBA ارائه می شود بالاتر از سطح کارشناسی ارشد آکادمیک است و به نوعی می توان DBA را دکترای مدیریت تلقی کرد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که هدف از گذراندن دوره های DBA پرورش استاد دانشگاه نیست، بلکه هدف از این دوره تقویت مهارت ها و دانش مدیریتی مدیران ارشد سازمان ها می باشد. پس فضای دوره های دی بی ای DBA مبتنی بر کسب و کار و تجارت است. لذا مدرک PhD مناسب افرادی است که قصد دارند مدرس دانشگاه و یا محقق حرفه ای در زمینه مدیریت شوند حال آنکه دوره های دی بی ای DBA با تمرکز بر مهارت های مدیران سعی در آموزش و ارتقای مدیران در تجارت دارد.

آیا بدون مدرک MBA می توان در دوره های DBA شرکت کرد؟
بله، بدون مدرک MBA می توانید با در دست داشتن مدرک کارشناسی ارشد در مصاحبه ها و مکالمه های ورودی گروه های مدیریت شرکت کرده و در صورت قبولی در دوره های DBA در آکادمی IQnet شرکت کنید.

آیا شرکت دانشجوها و دارندگان مدرک دکتری در دوره های دی بی ای DBA موثر و نافع است؟
فارغ التحصیلان دوره های دکتری در رشته های غیر مدیریتی حقیقتا برای ورود به عرصه کسب وکار لازم است دوره های MBA و DBA را بگذرانند و بتوانند ترفندهای مدیریتی را کسب کنند.
دانشجویان و فارغ التحصیلان دکتری رشته های مدیریت می توانند با گزینش رویکردهای تخصصی DBA در عرصه های مورد تمایل خود مانند تحلیلگری مالی، مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، تحول دیجیتال، مدیریت منابع انسانی، روابط عمومی و توسعه رهبری و ... دانش خود را در گستره عالی رهبری کسب و کار ترقی دهند.

دوره DBA در IQnet آکادمی به دو صورت یک ساله و دو ساله معادل 400 و 800 ساعت ارائه می گردد.

 • در هر ترم بر اساس نوع دوره واحدهای آموزشی اختصاص می یابد و در پایان هر ترم، آزمون و ارزشیابی برگزار می گردد و دانش پذیران می توانند فعالیت پروژه ای یا مقاله ارائه نمایند.

گرایش ها:

 1. مدیریت اجرایی (Executive Management)
 2. مدیریت بازاریابی  (Marketing)
 3. مدیریت فروش (Sales)
 4. مدیریت مالی (Finance)
 5. مدیریت تولید (Operation)
 6. مدیریت منابع انسانی (Human Resources)
 7. مدیریت پروژه (Project)
 8. مدیریت تکنولوژی و نوآوري (Technology)
 9. مديريت كيفيت (Quality)
 10. مدیریت استراتژیک (Strategic)
 11. مدیریت بازرگانی (Commerce)
 12. مدیریت کارآفرینی (Entrepreneurship)
 13. مدیریت لجستیک (Logistic)
 14. برندینگ (Branding)
 15. ...

دوره های DBA یک ساله با مدرک بین المللی صادره از توف اینترنشنال TUV international با رجیستر و قابلیت رهگیری

دوره های DBA غیرحضوری یک ساله

 • غیرحضوری با پشتیبانی علمی محتوای آموزشی و ارزشیابی در پایان هر ترم
 •  همراه با فعالیت اجرایی یا پژوهشی است

دوره های DBA دو ساله با مدرک بین المللی صادره از توف اینترنشنال TUV international با رجیستر و قابلیت رهگیری 

دوره های DBA غیرحضوری دو ساله:

 • غیرحضوری با پشتیبانی علمی محتوای آموزشی و ارزشیابی در پایان هر ترم
 •  همراه با فعالیت اجرایی یا پژوهشی است
 • دوره های فشرده:

  در دوره های فشرده هر دوره به صورت فشرده و در مدت زمان کمتر از مدت اصلی برگزار می گردد.

 • شرایط ثبت نام هر دوره:

  • اقساط: در طول مدت دوره
  • ثبت نام نقد: شامل 10% تخفیف 

 • شهریه دوره های DBA :

  • جهت استعلام هزینه دوره غیرحضوری DBA دی بی ای یکساله و بیشتر با ما تماس بگیرید. 
  • مدارک دوره ها از وزارت علوم تحقیقات و فناوری، قابل ترجمه رسمی با تایید دادگستری قوه قضاییه و وزارت خارجه با ثبت در سامانه vohec وزارت علوم و قابل استعلام هستند.
  • همچنین مدارک دوره ها به زبان انگلیسی، از توف اینترنشنال آلمان تحت اعتبار rcbh ایتالیا، با مهر برجسته رجیستر بین المللی و با قابلیت رهگیری قابل استعلام صادر میگردند. 

نحوه ثبت نام:

 • جهت شرکت در دوره های فوق لازم است مدارک مورد نیاز (تصویر شناسنامه / تصویر کارت ملی / تصویر آخرین مدرک تحصیلی) را ایمیل نمایید تا جهت انجام هماهنگی با شما تماس گرفته شود.
 • جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188747909 تماس گرفته یا به IQnet.ir at gmail.com ایمیل بزنید.

CERTIFICATE های بین المللی این دوره ها از توف اینترنشنال با اعتبار جهانی و ثبت در rcbh که مرجع بین المللی اعتباردهنده به توف اینترنشنال می باشد، صادر می گردند.

دوره های MBA
فرم ثبت نام

مطالب مرتبط با دوره آموزشی DBA غیرحضوری یا مجازی و حضوری

دوره های MBA

شرکت در دوره DBA مزایا و منافعی را برای صاحبان کسب و کار و مدیران ارشد سازمان ها به همراه دارد که همین مزایا باعث گرایش مدیران به دوره DBA شده است. دستاورد های دانش پذیران در دوره DBA بسیار زیاد و متنوع است اما از جهت آشنایی در زیر به چند مورد از مزایای حضور در دوره DBA اشاره می شود.

مهارت رهبری سازمان
رهبری علمی و نظام مند بر سازمان و استفاده حداکثری از منابع سازمان تنها با استفاده از علم مدیریت ممکن می شود. رهبری سازمان و نیروی انسانی آن از جمله مباحث اصلی در دوره DBA است که به دانش پذیران این امکان را می دهد با استفاده از جدیدترین و موثرترین روش های علمی مدیریت به رهبری سازمان بپردازند.

مهارت آینده پژوهی
برنامه ریزی بلندمدت برای کسب و کارها و انجام یک فعالیت خلاق و نوین بدون داشتن دید درست نسبت به آینده بازار کسب و کار ممکن نیست. مهارت آینده پژوهی به دانش پذیران این امکان را می دهد که اتفاقات و سناریو های محتمل در آینده را بررسی کنند و برنامه ای جامع تدارک ببینند که در صورت رخ داد هر کدام از سناریو ها بتواند بهترین وضعیت را به سازمان بدهد.

شبکه حرفه ای از دانش آموختگان
اغلب شرکت کنندگان در دوره های DBA مدیرانی هستند که علاوه بر داشتن تحصیلات آکادمیک از پشتوانه سالها مدیریت سازمانی بهره می برند. حضور در میان مدیران ارشد و برجسته سازمان ها و محققین قدرتمند عرصه مدیریت یک فرصت عالی برای استفاده از مهارت و اعتبار دیگران برای رونق بیشتر کسب و کار است. شبکه حرفه ای از مدیران که طی دوره DBA به دست می آورید یک دستاورد غنی برای آینده کسب و کار شما خواهد بود.

کسب دانش مدیریت
بهره مندی از دانش برترین اساتید کشور در حوزه مدیریت و همچنین جدیدترین نظریه های مدیریتی روز دنیا سطح دانش مدیریتی شما را به طرز چشمگیری ارتقا خواهد داد و زمینه استفاده از برترین و موثرترین روش های نوین مدیریتی را در اختیار شما قرار خواهد داد. بی شک مدیریت بر اساس دانش باعث می شود سازمان شما از نیروهای زبده و متخصص در حوزه مدیریت استفاده کند و بدین ترتیب زمینه های موفقیت کسب و کار شما فراهم می شود.

نگرش علمی به مدیریت
بررسی تجربیات موفق و مهم در عرصه کسب و کار و آشنایی با نظریه های روز مدیریت شما را با اهمیت مدیریت علمی آشنا می کند و باعث می شود از شتاب زدگی در عمل، تصمیم گیری بر اساس معیارهای کم اهمیت و کوتاه مدت و انتخاب های غلط دوری کنید.

دوره DBA مهارتی، دوره دانشگاهی PhD نیست

استفاده از لفظ دکترا در ترجمه گواهی DBA این اشتباه ذهنی را برای معدود افرادی بوجود می آورد که با هدف کسب مدرک PhD در دوره های DBA حضور یابند. اما شایان ذکر است که گواهی DBA قابلیت معادل سازی با مدرک PhD را ندارد. نمی توان از گواهی DBA برای حضور در کرسی های تدریس دانشگاهی استفاده کرد و در واقع حوزه اعتبار گواهی DBA، بازار کار و فضای کسب و کار است. گواهی DBA یک گواهینامه مهارتی است و نشانه ای بر کسب مهارت مدیریت توسط شرکت کنندگان است و به هیچ وجه جایگزین مدرک دانشگاهی PhD نمی شود.

برای کسب مدرک PhD باید پس از گذراندن تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد و با طی مراحل ورودی دانشگاه (کنکور ورودی و مصاحبه علمی) وارد دوره PhD شد و در ایران این امر مهم صرفا از طریق سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود و پس از طی چند سال و با دفاع کردن از رساله دکترا به این مدرک میتوان دست یافت. شایان ذکر است که رویکرد دوره DBA مهارتی بوده و مهمترین دستاورد شرکت کنندگان در این دوره مهارت مدیریت و پژوهش علمی کاربردی در حوزه مدیریت است.

دوره های DBA در خارج از کشور به واسطه محتوای عالی و غنی و تاثیر فراوانی که در ارتقای مهارت های مدیریتی مدیران ارشد سازمان ها داشته اند از اعتبار و پشتوانه عالی برخوردار است؛ به نحوی که از نظر تاثیرگذاری و اعتبار در نظر فعالان حوزه مدیریت چه بسا از مدرک PhD نیز ارزشمند تر و موثرتر باشد. مدیران زیادی در سازمان های بزرگ در دوره های مدیریت کسب و کار (DBA و MBA) شرکت کرده اند و این خود نشانی بر اعتبار عملی و اجتماعی گواهی DBA است و باعث مقایسه شدن آن با مدرک PhD شده است اما باید توجه داشت که گواهی DBA معادل و جایگزین مدرک PhD نیست. بلکه گواهی DBA بالاترین و معتبر ترین گواهی مهارتی در حوزه مدیریت کسب و کار است. به خاطر نگرش مهارتی و عملی به مدیریت در دوره DBA بسیاری از دارندگان مدرک PhD به شرکت در دوره های DBA تمایل نشان داده اند.

تفاوت بین PHD و DBA

برای مدرک دکتری معمولی، دانشجویان باید یک نظریه جدید ارائه دهند یا رویکردی اصلی به یک نظریه موجود داشته باشند، به خصوص اگر هدف آنها انتشار پایان نامه باشد. تحقیقات آنها باید بر اشاره به برخی شکاف ها یا مسائل مهم در نظریه های موجود متمرکز باشد.

از سوی دیگر، دانشجویان DBA باید حاصل کار خود را با ترکیب تحقیقات و مشکلات تجاری به بار آورند که می تواند مشکلی باشد که آنها معمولا در محل کار خود با آن مواجه هستند. در واقع، اکثر دانشجویان DBA تصمیم می گیرند با یک موقعیت تجاری که برای آنها بسیار آشنا است برخورد کنند و یک دیدگاه مطالعه موردی در کار خود ارائه دهند.

جهت تماس با ما وارد این لینک شوید